Lucia

IMG_5001O necelé dva týždne budú Vianoce. Ocko vraví, že na jej meniny sa už naozaj zvianočnieva. Zakaždým, keď má sviatok, píše list, ktorý obsahuje zoznam darčekov. Vlani to boli sane, mobil, nová bunda a ešte voľačo. Je to také praktické.

Tohto roku sa nevedela odhodlať. Mala čosi za lubom, len nevedela ako to urobiť.

„Tak čo, dozviem sa, po čom piští tvoje srdiečko?“ skúšala ju mama zakaždým, keď nakukla do Luckinej izby a hárok zíval prázdnotou.

„Ešte nie, je to zložité, ešte musím premýšľať,“ durdila sa Lucia.

Napokon vzala pero a písala. Keď skončila, obliekla si bundu a šla von. List nechala v kuchyni na stole. Úhľadným písmom tam bolo napísané:

„Drahá mamka a ocko,

môj vianočný sen bude tento rok nezvyčajný. Nosím ho v srdiečku už veľmi dlho. Nebude to ani nový mobil, ani dovolenka, ba ani nové lyže. Všetko toto mám. Túžim po čomsi inom, vlastne po komsi. Predstavujem si, že mám malého brata alebo sestričku, predstavujem si, ako sa spolu hráme, ako sa podelíme o všetko, ako vystrájame. Predstavujem si, že po večeroch nebudem doma sama, lebo vy budete s nami.

Moja kamarátka, ktorej nedovolíte k nám chodiť, má dvoch bratov. Keby ste vedeli, ako je u nich doma… So všetkým sa podelia aj so mnou. Mne ste to zakázali. Načo sú nám peniaze, keď sa s nimi nevieme podeliť?“

Vonku už bola tma  a Lucka sa nevracala. Bála sa, že ju rodičia budú karhať.

© Júlia Hubeňáková, 13. 12. 2015   3. adventná nedeľa

Zástupy sa pýtali Jána: „Čo teda máme robiť?“

On im odpovedal: „Kto má dvoje šiat, nech dá tomu, čo nemá nijaké, a kto má jedlo, nech urobí podobne!“

Aj mýtnici prišli, aby sa dali pokrstiť, a hovorili mu: „Učiteľ, čo máme robiť?“

On im povedal: „Nevymáhajte viac, ako vám určili!“

Pýtali sa ho aj vojaci: „A čo máme robiť my?“

Vravel im: „Nikoho netrápte, nikomu nekrivdite a buďte spokojní so svojím žoldom!“

Ľud žil v očakávaní a všetci si o Jánovi v duchu mysleli, že azda on je Mesiáš. Ale Ján dal odpoveď všetkým: „Ja vás krstím vodou. No prichádza mocnejší, ako som ja. Ja nie som hoden rozviazať mu remienok na obuvi. On vás bude krstiť Duchom Svätým a ohňom. V ruke má vejačku, aby si vyčistil humno a pšenicu zhromaždil do svojej sýpky, ale plevy spáli v neuhasiteľnom ohni.“

A ešte všelijako ináč napomínal ľud a hlásal mu evanjelium. Lk 3, 10-18

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *