28. nedeľa v Cezročnom období

P1080574Ježiš znova hovoril veľkňazom a starším ľudu v podobenstvách: „Nebeské kráľovstvo sa podobá kráľovi, ktorý vystrojil svadbu svojmu synovi. Poslal svojich sluhov, aby zavolali pozvaných na svadbu. Ale oni nechceli ísť.
Znova poslal iných sluhov s odkazom: ‚Povedzte pozvaným: Hostinu som už prichystal, voly a kŕmny dobytok sú pozabíjané a všetko je pripravené; poďte na svadbu!‘ Ale oni na to nedbali a odišli: jeden na svoje pole, iný za svojím obchodom. Ostatní jeho sluhov pochytali, potupili a zabili.
Kráľ sa rozhneval, poslal svoje vojská, vrahov zahubil a ich mesto podpálil.
Potom povedal svojim sluhom: ‚Svadba je pripravená, ale pozvaní jej neboli hodni.
Choďte preto na rázcestia a všetkých, čo nájdete, zavolajte na svadbu.‘ Sluhovia vyšli na cesty a zhromaždili všetkých, ktorých našli, zlých aj dobrých; a svadobná sieň sa naplnila hosťami.
Keď kráľ vošiel pozrieť si hostí, zbadal tam človeka, ktorý nebol oblečený do svadobného odevu. Povedal mu: ‚Priateľu, ako si sem mohol vojsť bez svadobného odevu?‘ On onemel.
Tu kráľ povedal sluhom: ‚Zviažte mu nohy i ruky a vyhoďte ho von do tmy; tam bude plač a škrípanie zubami.‘
Lebo mnoho je povolaných, ale málo vyvolených.“

(Mt 22, 1 – 14)

Dnešné evanjelium opisuje prípravy na svadbu a svadobnú hostinu. Každý z nás už bol na nejakej svadbe. Na každú svadbu sa svedomito pripravujeme. Najprv vyberáme vhodný darček, potom rozmýšľame, čo si oblečieme a prípadne sa za novomanželov aj modlíme. V tomto zamyslení sústredíme pozornosť na oblečenie. Kráľ povedal sluhom o človeku, ktorý nemal svadobný odev, že ho majú zviazať a vyhodiť ho von do tmy. Na prvý pohľad, je to veľmi kruté rozhodnutie kráľa. Čo tým chcel povedať? Ako sa obliekame? Je naše oblečenie prispôsobené podujatiu, akcii, príležitosti, ktorej sa zúčastňujeme? Niekedy človek neodhadne počasie a oblečie sa nevhodne. Hovorovo sa tomu povie, že sa obliekol „naopak“. Často sa to stáva v tom prípade, keď nesledujeme predpoveď počasia. Keď som sa začala zúčastňovať rôznych konferencií, banketov, kolokvií a podobne, prečítala som si stále o tomto podujatí čo najviac, aby som si vedela zvoliť správne oblečenie. Niekedy to nebolo jednoduché, keďže som sa takéhoto podujatia ešte nezúčastnila. Postupovala som tak z toho dôvodu, že moje oblečenie som vnímala ako vyjadrenie svojho postoja ku konkrétnemu podujatiu. Dnes som si pozrela jednu reláciu, ktorá hovorila o móde z roku 1959. Bolo to fascinujúce sledovať vtedajšie módne návrhy. Keď som pozerala film Obchod na korze, fascinoval ma pohľad na vtedajšiu prácu krajčírov. Úchvatná. Vypracovaný každý detail. Je to obrovské umenie. Pamätám si ešte časy, keď prechádzkou po obciach a mestách som stretávala krajčírov tak mužov ako aj ženy. Boli to obrovskí majstri svojej práce. Vedeli poradiť, čo si dať ušiť na konkrétnu príležitosť, poradili aké materiály sa k sebe hodia, aká farebnosť bude vhodná k podujatiu a k človeku. Dnes sme sa obmedzili na veľké reťazce, ktoré k nám dovážajú síce krásne oblečenie, ale ich kvalita, farebnosť, ušitie, vkusnosť a vhodnosť chýba. Už máme iba konfekčné veľkosti. Moderátori a moderátorky majú oblečenie, ktoré je nekvalitne ušité, nedostatočne vyžehlené, farebne nezladené a v niektorých prípadoch sa skôr hodí na iné podujatia. Prečo máme tak málo ľudí, ktorí sa tomuto remeslu venujú? Prečo takýchto ľudí nepodporujeme? Prečo sa nevrátime k tomuto umeniu? Veď by sme znova obliekaniu dali prestíž a ľuďom prácu. Veď ešte tu máme ľudí, ktorí nezabudli na to, ako sa má správne blúzka, sako, nohavice,… opracovať. Krajčírstvo je veľmi vzácne, pretože pomáha človeku dať hodnotu, aká mu patrí. Iste, šaty nerobia človeka, ale aj cez šaty, môžeme podporiť rozvoj človeka. V dnešnom evanjeliu rozhodnutie kráľa bolo jasné. Za nevhodné oblečenie, bol trest. Nevhodným oblečením môžeme uraziť hostiteľa. Myslím si, že toto by sme nechceli. Preto zvážme vhodnosť oblečenia na konkrétnu akciu a podujatie. Na druhej strane sa skúsme zamyslieť aj nad tým, či podporíme aj rozvoj človeka a našej ekonomiky prostredníctvom podpory domáce krajčírky a krajčírov.

© Jaroslava Kmecová, 10. 10. 2014

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *