Krst Krista Pána – pohľad psychológa

Počas Vianoc som zachytil príspevok vo večerných správach, ktorý sa venoval prejavu pápeža Františka, v ktorom sa ľudí priamo opýtal, či si poznajú dátum svojho krstu. Popri poznaní svojho dátumu narodenia, by mal vraj každý z nás, kresťanov, pamätať na dátum, kedy bol pokrstený. Prečo? Okrem toho, že sa nám zmýva dedičný hriech, stávame sa plnohodnotnými kresťanmi, je to aj nový začiatok – znovuzrodenie. Drvivá väčšina z nás si na svoj krst nepamätá, lebo sme boli na svete len niekoľko týždňov a náš mozog a pamäťové štruktúry v ňom ešte nedisponujú funkciou uloženia a znovu vybavenia si tejto udalosti. Symbol znovuzrodenia môžeme vidieť aj v dnešnom evanjeliu. Ponorenie do vody, zmytie všetkých hriechov a možnosť vynorenia sa z nej a začatia akoby žitia odznova.

Človek vo svojom živote raz za čas zažíva momenty bilancovania. Takýmto  momentom je aj príchod nového roka, kedy si zvykneme dávať novoročné predsavzatia, rozmýšľať nad tým, čo sa má zmeniť, v čom budeme lepší, od akého správania upustíme, a podobne. Posilňovne zažívajú nápor, lebo chceme žiť zdravšie, v trafikách sa cigarety predávajú pomalšie, lebo už fajčiť nebudeme. Tieto predsavzatia vydržia u niektorých z nás iba krátko. Na to, aby sme niečo na sebe zmenili nepotrebujeme Nový rok, čas a možnosť je vždy. Jediné, čo potrebujeme, aby sme ako-tak uspeli, je vedieť si sám povedať, že už je dosť a poznať sám seba, svoje možnosti, svoju vytrvalosť a nesiahať po nereálnych cieľoch. Radšej cieľ rozkúskovať na menšie časti, ktoré sú reálne na dosiahnutie a môže nás ich splnenie ďalej motivovať. Ale tak ako som povedal, chcenie zmeniť sa, chcenie žiť inak, je ako také malé znovuzrodenie, kedy začíname, ako keby od znova.

Síce krst je také naše znovuzrodenie, ale deje sa iba raz za život. Možnosť začať odznova, možnosť byť lepší, je tu pre nás veriacich neustále. Je ním sv. spoveď. Podobne ako pri predsavzatiach, aj pred tým ako k spovedi pristúpime, mali by sme si byť vedomí svojej chybovosti, v čom sme zlyhali, a naopak, chcieť a mať víziu byť lepšími, hoc len o malý krôčik. Aj ten sa počíta, ak je to krôčik zmeny k lepšiemu.

Mgr. Peter Chomjak

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *