Nikdy sa neprestaňte modliť!

ice-skating-1-457373-m„Pán kaplán, myslíte si, že keď sa prestanem modliť, tak zo mňa nebude skvelý hokejista?“ zaznela po zápase otázka ostrá ako britva. Asi dvadsať párov očí sa zavesilo na pána kaplána.

Kaplán posmutnel. Dlho sa zadíval na chlapca, ktorý položil túto otázku. Mal ho rád pre jeho otvorenosť i veselú povahu. Zakaždým povedal niečo, na čom sa všetci hurónsky smiali. Toto však bolo iné. Cítil v otázke výčitku. Vedel, koľko času venuje tento chlapec tréningu a ako veľmi by chcel hrať v NHL.

Kaplán sa oprel o mantinel, dal ruku do vrecka a chytil ruženec; tak robil zakaždým, keď vedel, že bez Božej pomoci nič múdre nepovie.

„Poviem vám jeden príbeh, ktorý sa naozaj stal. Jeden chlapec bol perfektný bežec. Školské rekordy prelomil ako dvanásťročný. Mimochodom, doposiaľ ich nikto neprekonal. Bola pred ním sľubná kariéra. Pri dodržaní tréningového plánu mal nádej, že to dotiahne hoc aj na olympiádu,“ začal pomaly kaplán.

„A dotiahol?“ spýtal sa nádejný hokejista.

„Ale kdeže,“ usmial sa kaplán, „ten skoroolympionik tretry zavesil na klinec, lebo ho to nebavilo  a odišiel do seminára. Dnes je z neho kňaz a je šťastný ako blcha,“ dokončil kaplán a povolil stisk ruženca.

„To je ale blázon,“ rozhorčovali sa chlapci. „Ja byť na jeho mieste…“

„Viete, čo som vám chcel týmto príbehom povedať? Nikdy sa neprestaňte modliť. Boh vás povoláva do rôznych pozícií. Ak sa prestanete modliť, môže sa stať, že nezareagujete na jeho ponuku, lebo je nezbadáte. Možno budete úspešní, ale neprinesiete ovocie. Možno Boh chce, aby bol z teba skvelý hokejista. Ale čo viem určite, Boh chce, aby si sa modlil. Vieš koľko známych hokejistov sa modlí?“ dokončil kaplán. Na ľade bolo ticho, všetci rozmýšľali.

„A na záver, ak by si chcel niekto večer zabehať, po svätej omši vás čakám na fare. Som zvedavý, či vám budem stačiť,“ žmurkol sprisahanecky kaplán a vykorčuľoval do šatne.

© Júlia Hubeňáková , 3. 5. 2015   5. veľkonočná nedeľa

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ja som pravý vinič a môj Otec je vinohradník. On každú ratolesť, ktorá na mne neprináša ovocie, odrezáva, a každú, ktorá ovocie prináša, čistí, aby prinášala viac ovocia.

Vy ste už čistí pre slovo, ktoré som vám povedal.

Ostaňte vo mne a ja vo vás. Ako ratolesť nemôže prinášať ovocie sama od seba, ak neostane na viniči, tak ani vy, ak neostanete vo mne.

Ja som vinič, vy ste ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia; lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť.

Ak niekto neostane vo mne, vyhodia ho von ako ratolesť a uschne. Potom ich pozbierajú, hodia ich do ohňa a zhoria.

Ak ostanete vo mne a moje slová ostanú vo vás, proste, o čo chcete, a splní sa vám to. Jn 15, 1-8

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *