Valentín

IMG_4904Sotva čo nasnežilo, už nastala čľapkanica. Zo školy to mali poriadny kúsok. Valentín kráčal po chodníku popri ceste, jeho kamarát popri ňom.

„Aby ho porantalo!“ spustil kamarát, keď im prechádzajúce auto označkovalo značkové bundy. „Pozri ako vyzeráme, ako bezdomovci,“ hromžil kamarát na vodiča.

O chvíľu sa navlas rovnaká situácia zopakovala.

„Aby ho por…“ A tak ďalej.

„Mama sa poteší, keď bude dnes musieť opäť prať,“ zapojil sa do rozhovoru Valentín. Tí vodiči sa však naozaj nemajú kam uhnúť. Až na jedného, ostatní išli pomaly,“ bránil ich.

„Ty aby si sa niekoho nezastal,“ durdil sa kamarát. „Ozaj, všimol si si, ako naša triedna pribrala? Už vyzerá ako taký medveď. Krivé nohy a veľké brucho,“ rehotal sa kamarát.

„Ktovie, možno má nejaký problém, ocko vravel, že ju párkrát videl na poliklinike.“

„To určite. Napcháva sa ako taký maco, a tak aj vyzerá.“

Valentín zastal. „Nepôjdem ďalej s tebou. Sústavne nadávaš alebo niekoho ohováraš. Lezie mi to na nervy,“ povedal dôrazne.

„Svätuškár! Daj sa vypchať!“ čľapol kamarát poriadne do najbližšej mláky a otočil sa Valentínovi chrbtom. Po chvíli ho dobehol.

„Valentín, prepáč! Ty nikoho neohováraš?“ spýtal sa.

„Snažím sa. Nie je to ľahké, ale snažím sa. Keď však idem s takými somármi ako ty, tak ani neviem ako a sa k ním pridám.“

„Vieš čo?“ vyriešil rébus kamarát. „Ty sa nepridávaj ku mne. Ja sa skúsim pridať ku tebe.“

Ťapli si a kráčali spolu ďalej, ako keby sa nič nebolo stalo.

© Júlia Hubeňáková, 14. 2. 2016   1. Pôstna nedeľa

Ježiš sa vrátil od Jordánu plný Ducha Svätého. Duch ho vodil štyridsať dní po púšti a diabol ho pokúšal. V tých dňoch nič nejedol. A keď sa skončili, vyhladol. Tu mu diabol povedal: „Ak si Boží Syn, povedz tomuto kameňu, aby sa stal chlebom.“

Ježiš mu odvetil: „Napísané je: ‚Nielen z chleba žije človek.‘“

Potom ho diabol vyzdvihol, v jedinom okamihu mu ukázal všetky kráľovstvá sveta a vravel mu: „Dám ti všetku ich moc a slávu, lebo som ju dostal a dám ju, komu chcem. Ak sa mi teda budeš klaňať, všetka bude tvoja.“

Ježiš mu povedal: „Je napísané: ‚Pánovi, svojmu Bohu, sa budeš klaňať a jedine jemu budeš slúžiť.‘“

Potom ho zaviedol do Jeruzalema, postavil ho na vrchol chrámu a povedal mu: „Ak si Boží Syn, vrhni sa stadeto dolu, veď je napísané: ‚Svojim anjelom dá príkaz o tebe, aby ťa chránili,‘ a ‚vezmú ťa na ruky, aby si si neuderil nohu o kameň.‘“

Ježiš mu odvetil: „Je povedané: ‚Nebudeš pokúšať Pána, svojho Boha.‘“

Keď diabol skončil všetko pokúšanie, na čas od neho odišiel. Lk 4, 1-13

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *