40

Lyžiarsky výcvik sa mu vôbec, ale vôbec nevydaril. Hneď prvý deň chcel pred dievčatami urobiť parádny kúsok, no nevyšlo to. Odopla sa mu lyža a ďalej si už nepamätá. Keď otvoril oči, videl biely strop. Chcel vyskočiť, no vtom zakúsil obrovskú bolesť. Nohu mal vyvýšenú a zaťaženú akýmisi nezmyslami.
„To čo je! Chcem ísť domov!“ reval ako zmyslov zbavený. Za ruku ho chytila mama. Čo tá robí na lyžiaraku?!
„Utíš sa, máš zlomenú nohu a pár rebier, vrazil si do stromu,“ hladkala ho po vlasoch a po lícach sa jej kotúľali slzy.
„Moje nervy, to sa ako mohlo stať!“ kričal na všetkých a na všetko. „Taká nespravodlivosť!“
Na posteli strávil 40 dní. Na druhej posteli ležal staručký kňaz. Tiež spadol. Nie na lyžovačke, pošmykol sa na chodbe. Zlomil si bedrovú kosť. Bol ticho ako myška a aj keď mal bolesti, statočne ich znášal. Iba sem tam zjojkol. Raz mal v ruke breviár, inokedy ruženec.
Po očku sa sledovali, až sa napokon skamarátili. Debaty viedli dlho do noci. Smiať sa veľmi nemohli, lebo to bolelo, ale aj tak, smiali sa.
Z prvej postele bolo hundranie počuť čoraz menej. Keď už hundranie nadobro ustalo, staručký kňaz zomrel. Na perách mu hral úsmev.

© Júlia Hubeňáková
22. 2. 2015 1. pôstna nedeľa

Duch hnal Ježiša na púšť. Na púšti bol štyridsať dní a satan ho pokúšal. Bol medzi divou zverou a anjeli mu posluhovali.
Keď Jána uväznili, Ježiš prišiel do Galiley a hlásal Božie evanjelium. Hovoril: „Naplnil sa čas a priblížilo sa Božie kráľovstvo. Kajajte sa a verte evanjeliu.“ Mk 1, 12-15

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *