2. adventná nedeľa – pohľad psychológa

2_adv_A_ps (720x479)„Robte pokánie, lebo sa priblížilo nebeské kráľovstvo.“ Slová Jána Krstiteľa z nedeľného evanjelia nás znova upozorňujú na to, že máme byť pripravení na Pánov príchod.
V tomto evanjeliu sa nachádza aj opis Jánovho oblečenia a stravovacích návykov. Bol oblečený v koži, býval na púšti a jedol kobylky. V dnešnej dobe sa do popredia znova dostáva zdravý životný štýl. Pred niekoľkými rokmi bolo fajčenie „in“ dnes je zase „in“ napr. behanie. Ľudia sa začali viac hýbať, starať sa o seba, čo je len pozitívne. Navštevujeme fitness centrá za účelom zhodiť kilá, ktoré sme nabrali buď v sedavom zamestnaní, alebo nezdravou stravou. Držíme rôzne diéty, aby sme sa mohli usmiať pri pohľade na ručičku váhy.  Človek sa o svoju schránku niekedy stará až moc. Motiváciou je vyzerať dobre, štíhlo. Každý z nás má svoje ideálne „ja“  – obraz seba, ako by chcel vyzerať a reálne „ja“, ktoré je ale rozdielne od toho, kto ho hodnotí. Môžeme mať iný pohľad na seba samých a iný pohľad na nás môže mať naše okolie. Čo je pre nás obezita, to pre iných môže byť normálna váha. Keď sa mentálna anorektička na seba pozrie do zrkadla vidí, že ešte musí schudnúť. Keď sa na ňu pozrieme my, len ťažko chápeme ako to môže čo i len vysloviť. Môžeme ale konštatovať, že v dnešnej dobe je telesná schránka „in“.
Ale čo naša vnútorná stránka – naša duša? Tá tiež sem-tam potrebuje starostlivosť. Niekto sa chodí upokojiť do lesa, niekto medituje, niekto sa rád vyrozpráva, niekto má svojho terapeuta, niekto má zas svojho spovedníka, niekto trávi viac času v modlitbe. Práve teraz je čas, kedy sa máme viac upriamiť okrem nášho vonkajška aj na náš vnútrajšok. Zamyslime sa v akom je stave? Je naša duša špinavá? Chceme to zmeniť? Ak áno, teraz je ten čas.
Mgr. Peter Chomjak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *