3. Veľkonočná nedeľa B – slovo k medzispevu Ž 4

Bože, ty spravodlivosť moja, vyslyš ma, keď volám o pomoc. * V súžení si mi uľavil.
Zmiluj sa nado mnou * a vyslyš moju modlitbu. R.
Vedzte, že Pán zázračne chráni svojho svätého; * Pán ma vyslyší, keď k nemu zavolám. R.
Mnohí hovoria: „Kto nám ukáže šťastie?“ * Pane, ukáž nám svetlo svojej tváre ako znamenie. R.
V pokoji sa ukladám a usínam, * lebo len ty, Pane, ma necháš odpočívať v bezpečí. R.
(Ž 4,2.4.7.9)

Žalm 4, ktorého vybrané verše nám ponúka nedeľná bohoslužba slova, býva označovaný ako večerná modlitba, resp. modlitba pred spaním. Nájdeme v ňom pripomienku lôžka a spánku (4,5) a ukladania sa na spánok a zaspávania (4,9). Možno ho považovať za dvojičku „ranného“ Žalmu 3, ktorý sa tak nazýva predovšetkým kvôli slovám „prebudil som sa, lebo Pán ma udržuje“ (Ž 3,6).

Úvodný verš (4,2) nasleduje po nadpise žalmu (4,1) a vovádza nás do žalmistovej situácie, v ktorej sa modlí k Bohu. Je to prosba o pomoc, zmilovanie, vypočutie. Zaujímavé je konštatovanie „v súžení si mi uľavil“, ktoré má náš liturgický preklad a evokuje vďačnosť žalmistu za to, že už mu Boh pomohol. Môžeme si položiť otázku, prečo je v tomto verši – popri troch prosbách orientovaných do budúcnosti – jedno poďakovanie za to, čo sa udialo v minulosti. Odborníci uprednostňujú v tomto prípade preklad vo forme prosby. Napr. český študijný preklad má: „v tísni mi zjednej prostor“ a pridáva k nemu poznámku, že ide o vyjadrenie Dávidovej istoty v kladnú odpoveď na jeho modlitbu a preto popisuje Božie vyslobodenie, ako keby sa už stalo.

Žalm teda hneď na začiatku ukazuje situáciu, kedy je modliaci sa v ohrození a prosí Boha, a hoci ešte nie je celkom v bezpečí, verí Bohu, že mu pomôže. Prosba sa tak stáva odovzdanosťou, čo sa odráža aj v poslednom verši (4,9). Nebezpečenstvo sa ešte celkom nepominulo, ale v Bohu je už teraz pokoj, odpočinok, bezpečný úkryt.

Situácia kresťanov po Veľkej noci je podobná. Kristus už vstal z mŕtvych, ale ešte nie sme v nebi. Veľkonočná viera nám však umožňuje mať „Dávidovskú istotu“. Vlastne môžeme nahlas povedať, že vyslobodenie už prišlo.

Jozef Kohut, 15. 4. 2018

Literatúra:
Bible: Český studijní překlad, Praha, 2009
Craigie, P.: Word Biblical Commentary, Volume 19: Psalms 1–50, Nashville, 2004.
Eaton, J. H.: The Psalms: A Historical and Spiritual Commentary with an Introduction and Translation, London, New York, 2003.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *