Slovo

imagesBolo to jej prvé zamestnanie. Konečne nebude večer usínať s učebnicou na hlave. Odrobí si svoje a bude mať až do rána voľno. Bez učenia a bez pocitu, že nič nevie. A bude kreatívna, určite bude kreatívna, aby urobila ľuďom radosť. Tak veľmi sa tešila. V práci ju poväčšine pekne privítali. Šéfa sa bála. Bol vysoký, rozprával úsečne, iba také jednoslovné vety. Mala pocit, že mu nerozumie. Hádam si zvykne. Po čase sa z práce stala rutina, no jej začalo čosi prekážať. Najprv to iba tak driemalo, no neskôr si bola celkom istá. Keď mala nejaký nápad, prepočuli ju a poza chrbát sa jej vysmiali. To sa ešte dalo. Čo však bolo horšie a čo nemohla nijako stráviť, boli vulgarizmy. Bolo jedno, či chlapi, či ženy, väčšina z nich sa vyjadrovala čím ďalej tým viac škaredo. Nemohla to zniesť. U nich doma sa takto nerozprávalo. Ani v triede, ani medzi kamarátmi.

Jedno ráno, keď si v ten deň vzala dovolenku, čakal jej kolegov zvláštny e-mail: Prosím Vás, aby ste sa na pracovisku vyjadrovali slušne a nepoužívali vulgarizmy. Mám vás rada a nechcem od vás … Pôvodne bol tento text dlhší, ale napokon som všetko zmazala. S pozdravom

Bolo že to ráno kriku a ticha zároveň. Taká sopľaňa, čo si to vôbec dovoľuje. Nech si len ide. Môžu byť jej matky, či otcovia.

Zo šéfových pootvorených dverí sa pred obedom vynorila šedivá hlava. Prísne popozeral po všetkých a kedy nekedy povedal:

„To dievča má pravdu. Viac sa na túto tému nebavte, nie ste za to platení.“ „ Ak niekto nesúhlasí, nech príde ku mne,“ dodal po chvíli ticha a spadnutých sánok a zatvoril dvere.

Neprišiel nikto.

© Júlia Hubeňáková, 12. 7. 2015   15. nedeľa v Cezročnom období

Ježiš zvolal Dvanástich a začal ich posielať po dvoch. Dal im moc nad nečistými duchmi a prikázal im, aby si okrem palice nebrali na cestu nič: ani chlieb ani kapsu ani peniaze do opaska, ale aby sa obuli do sandálov a neobliekali si dvoje šiat.

A povedal im: „Keď kdekoľvek vojdete do domu, ostaňte tam, kým odtiaľ nepôjdete ďalej. Ale keby vás na niektorom mieste neprijali, ani nevypočuli, odíďte odtiaľ a straste si prach z nôh na svedectvo proti nim.“

Oni šli a hlásali, že treba robiť pokánie. Vyhnali mnoho zlých duchov, pomazali olejom veľa chorých a uzdravovali. Mk 6, 7-13

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *