Súťaž

index„Naša triedna je poriadne uletená. Viete, čo dnes vymyslela?“ nadhodila pri večeri.

„Ako to máme vedieť, neboli sme tam,“ odpovedal ocko, pričom pravačkou namotával na vidličku špagety a ľavačkou si pridŕžal tablet. Mama bola z toho na nervy.

„Aspoň pri večeri buď s nami, ako sa potom majú správať deti,“ jemne zvýšila hlas a vzala mu tablet. Ocko sa zapýril, no poslúchol. Deti sa smiali do špagiet.

„Tak čo, chcete to vedieť?“ skúšala po druhýkrát.

„Samozrejme, hovor,“ povzbudila ju mama.

„Máme vyrobiť korunu, najlepšia vyhrá prekvapenie,“ vybalila to na všetkých a čakala na ich reakcie.

„Korunu?“ povedali takmer jednohlasne všetci a s otáznikmi v očiach sa na ňu zahľadeli. Špagetám bolo hej, nechali ich chvíľu na pokoji.

„Korunu ako symbol dôstojnosti, slávy a majestátu,“ vysvetlila a bola spokojná, lebo všetkým padla sánka.

Mamka kamsi odbehla. Ocko sa načiahol po tablete, no to radšej nemal. Mamka bola späť a opäť mu tablet zhabala. Jednu ruku držala za chrbtom a pomaly ju dala dopredu. Mala v nej trblietavú korunku.

„Keď som bola na strednej, bola som prvá vicemiss. Ak chceš, požičiam ti ju. Určite vyhráš,“ povedala s rozpakmi. Mladší híkali od nadšenia.

Jej sa korunka nepáčila. To sa zas nepáčilo mame. Zahľadela sa na ocka: „Oci, pôjdeš zajtra po škole so mnou? Potrebujem tvoju pomoc.“ Samozrejme, že súhlasil.

Na ďalší deň sa opäť všetci stretli pri večeri. Uprostred stola bola koruna. Celá z ostrého tŕnia a pichliačov. Pri nej bolo na ozdobnom papieri kostrbatým písmom napísané: „Toto je najdrahšia koruna na svete.“

 

© Júlia Hubeňáková, 22. 11. 2015   34. nedeľa v Cezročnom období – Krista Kráľa

 

Pilát sa spýtal Ježiša: „Si židovský kráľ?“

Ježiš odpovedal: „Hovoríš to sám od seba, alebo ti to iní povedali o mne?“

Pilát odvetil: „Vari som ja Žid? Tvoj národ a veľkňazi mi ťa vydali. Čo si vykonal?“

Ježiš povedal: „Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta. Keby moje kráľovstvo bolo z tohto sveta, moji služobníci by sa bili, aby som nebol vydaný Židom. Lenže moje kráľovstvo nie je stadiaľto.“

Pilát mu povedal: „Tak predsa si kráľ?“

Ježiš odpovedal: „Sám hovoríš, že som kráľ. Ja som sa na to narodil a na to som prišiel na svet, aby som vydal svedectvo pravde. Každý, kto je z pravdy, počúva môj hlas.“ Jn 18, 33b-37

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *