Vanda

źuzana_8106Opäť ten čudný pocit v žalúdku. Ako keby sa stiahol a taký ustráchaný, začal sa triasť. Vanda držala v upotenej  ruke pero, no hárok ostal nepopísaný. Blížil sa záver hodiny, poniektorí už písomky odovzdali a bavili sa medzi sebou, poniektorí ešte čosi rátali. Vanda nevypočítala ani jeden príklad.

„Zatiahneme na hlbinu,“ prívetivo sa jej prihovoril starý pán učiteľ, ktorý učil ešte jej rodičov, a ktorý občas pomáhal takým beznádejným prípadom, ako bola Vanda.

Pomaličky, po kvapkách, mu začala Vanda dôverovať. Žalúdok sa pri vzorcoch prestal chvieť a ona konečne neskončila stratená kdesi uprostred príkladu, ale nabrala odvahu a vyrátala ho do konca.

„Mami, oci, je to úžasné, ja tomu konečne začínam rozumieť. Mali ste šťastie, že ste mali takého učiteľa. Aj ja mám šťastie,“ priam sa nadnášala Vanda.

„Aj my sa tešíme, že sa stal taký veľký zázrak,“ pritakala mama. „Ďakujem Bohu, že som stretla nášho bývalého učiteľa a že sa ťa ujal,“ uzavrela mama a dala na stôl večeru.

„Boh je dobrý,“ uzavrel ocko.

„Amen,“ uzavrela Vanda.

© Júlia Hubeňáková, 7. 2. 2016   5. nedeľa v Cezročnom období

Keď raz Ježiš stál pri Genezaretskom jazere, tlačil sa naň zástup, lebo chcel počuť Božie slovo.

Tu zbadal pri brehu dve lode. Rybári z nich vystúpili a prali si siete. Nastúpil na jednu z lodí, ktorá patrila Šimonovi, a poprosil ho, aby trocha odrazil od brehu. Potom si sadol a z loďky učil zástupy.

Keď prestal hovoriť, povedal Šimonovi: „Zatiahni na hlbinu a spustite siete na lov!“

Šimon mu odpovedal: „Učiteľ, celú noc sme sa namáhali, a nič sme nechytili. Ale na tvoje slovo spustím siete.“

Len čo to urobili, chytili také množstvo rýb, až sa im siete trhali. Preto dali znamenie spoločníkom, čo boli na druhej lodi, aby im prišli pomôcť. Oni prišli a obidve loďky naplnili tak, že sa potápali.

Keď to videl Šimon Peter, padol Ježišovi k nohám a povedal: „Pane, odíď odo mňa, lebo som človek hriešny.“ Hrôza sa totiž zmocnila jeho i všetkých, čo boli s ním, nad úlovkom rýb, ktoré chytili. Takisto aj Zebedejových synov Jakuba a Jána, ktorí boli Šimonovými spoločníkmi.

Tu Ježiš povedal Šimonovi: „Neboj sa, odteraz budeš loviť už ľudí.“

A keď pritiahli lode k brehu, opustili všetko a išli za ním. Lk 5, 1-11

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *