1. pôstna nedeľa pre deti – Diabol proti Bohu

Diabol mal teda riadnu odvahu. Pustil sa pokúšať Boha – Ježiša. Chcel Ježišovi prekaziť plány tak, ako ich chce každý deň prekaziť aj nám. Ale Ježiš sa nedal a vyhral. Ukázal nám ako proti diablovi bojovať. Neposlúchnuť ho v ničom, zbytočne sa s ním nebaviť a keď už, tak iba cez slová Sv. Písma, lebo Ježiš práve tie používal = citáty zo Starého zákona. A nakoniec diablovi dal jasne najavo, že On je jeho Bohom.
Milé decká, asi všetci viete nakresliť čerta alebo ste nejakého videli na obrázku, v rozprávkach alebo filmoch. Rožky, kopytá, chvost, škaredá tvár, možno také polozvieracie telo. Ale je jasné, že diabol nič z toho nemá. Na druhej strane som si tiež istý, že viete nakresliť Ježiša. Možno s krížom, možno s dlhšími vlasmi, dlhými bielymi šatami, trošku s bradou a fúzmi. Ježiš na zemi žil, takže zhruba trošku aj tak vyzeral. Ale Boh je čistý duch a preto tiež sa nepodobá na nič z toho, čo poznáme.
Pre nás je však dôležité, ako sa prejavujú. A už asi všetci máme skúsenosť, keď nás niečo v našich myšlienkach navádzalo na dobro alebo na zlo. Taký tichý hlas, myšlienka, ktorá mi šepká, že „urob toto alebo ono“, alebo naopak „nerob toto, lebo je to zlé“, „pomôž mu“, „kašli na neho“, „choď sa pomodliť“, „nemodli sa, veď načo?“….
Dennodenne o nás, o našu dušu, ktorá bude žiť večne, bojuje Boh s diablom. Boh chce, aby sme po svojej smrti žili v nebi, šťastní, bez starostí. Diabol chce škodoradostne, aby sme po smrti boli v pekle, trápili sa v ustavičnej bolesti. Snažme sa v tomto pôstnom období čo najviac počúvať ten dobrý hlas v nás – hlas nášho svedomia a čo najviac nepočúvať ten zlý.

© Marek Kunder 16.2.2013