26. nedeľa C – slovo k prvému čítaniu (Am 6,1ab.4–7)

Toto hovorí všemohúci Pán: (1ab) „Beda tým, čo bezstarostne žijú na Sione, a tým, čo sa cítia bezpeční na vrchu Samárie. (4) Tým, čo spávajú na posteliach zo slonoviny, leňošia na pohovkách, jedávajú baránky zo stáda a vykŕmené teľatá zo stajne; (5) vyspevujú si za zvuku harfy, vymýšľajú si hudobné nástroje ako Dávid; (6) pijú víno zo širokých čiaš, natierajú sa najlepším olejom, ale nad skazou Jozefa sa netrápia. (7) Preto teraz pôjdu na čele vyhnancov do zajatia a prestane hulákanie povaľačov.“

(Am 6,1ab.4–7)

Boží plán pre človeka je dobro. A Boh je v uskutočňovaní svojich plánov nekonečne verný. Daruje nám život, svet ako životný priestor a ľudí, s ktorými sa o tento priestor delíme. Nikto nekráča po zemi sám. Prorok Amos v dnešnom čítaní ostro kritizuje tých, ktorí sa správajú, ako keby boli na svete len oni a nikto viac. Problémom nie je ich bezstarostnosť ani pocit bezpečia (v. 1). Jedno aj druhé je oprávnené. Zdržiavajú sa totiž na vrchoch (Sion, Samária) a vrchy boli považované za miesta Božej prítomnosti. Boh z nich bol doslova na dosah.

V ostrom kontraste ku komfortu, ktorý predstavujú postele zo slonoviny a pohovky, kulinárskym dobrotám z vyberanej jahňaciny a teľaciny (v. 4), kultúrnemu vyžitiu v podobe spevu a hudby (v. 5), či k ochutnávke vína a kozmetickej starostlivosti o pleť (v. 6a) stojí skaza Jozefa (v. 6b). Amos chce poukázať na to, že niekto si užíva, kým iný sa trápi. V hebrejčine je to zvýraznené aj podobnosťou slov; jeden plytvá prvotriednym olejom (hebr. šemen) a druhý zakusuje len samú skazu (hebr. šeber). Kým Jozef je v cisterne, jeho bratia sa veselo hostia (Gn 37,24–25).

Svet by bol krajší, keby sme zdvihli oči a trochu sa zaujímali o človeka v núdzi, ktorý je na dohľad. Presne taký je Boží postoj; zasahuje v prospech zlomených a strápených. V súčasných náročných okolnostiach si môžeme obnoviť vieru, že Boh sa o nás zaujíma. Pripomeňme si jeho starostlivosť a ďakujme za ňu. Dobro si nikdy nesmieme sprivatizovať. Vždy keď vychádzame zo seba, opúšťame vyhnanstvo sebectva a spoznávame chuť lásky. Tajomstvo Božej lásky spočíva v tom, že získame toľko, koľko darujeme.

Všetkým prajem požehnanú nedeľu.

Foto: sr. Noemi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *