28. nedeľa rok C – pohľad psychológa

28_cezrok_C_ps (720x480)V nedeľnom evanjeliu počúvame o uzdravení desiatich malomocných. Pre týchto mužov to muselo byť niečo neskutočné, nie len že sa zbavili strašnej a bolestivej choroby, ale po odobrení kňazmi sa mohli vrátiť znova do spoločnosti. Pre človeka ako tvora sociálneho, tiež vec veľmi dôležitá.
Čo sa ale stalo, vrátil sa iba jeden, aby sa poďakoval. Takéto situácie zažívame často aj my, musím sa dokonca priznať, že aj ja. Prosíme Boha o niečo tak veľmi, že nakoniec sa nám to podarí, ale často zabúdame na poďakovanie. Ako keby nám bol Boh dobrý iba vtedy, keď sme v ťažkostiach. Znie to tvrdo, ale je to niekedy tak. Darí sa nám v živote, všetko ide podľa našich plánov – sme spokojní, Boha nepotrebujeme. Akonáhle sa to zhorší, začíname s modlitbou, s chodením do kostola, s prosením. Často vyjednávame – Bože, pomôž mi, už sa ti budem viac venovať. Ale keď sa naša situácia zlepší, znova sme na tej istej rovine ako predtým. Nehovorím, že všetci, ale pár nás takých bude.
Preto okrem prosenia aj ďakujme Bohu, že nás obdaruváva darmi a milosťami. Nemajme ho iba ako poslednú možnosť zbaviť sa našich problémov. Berme ho ako priateľa. Veď priateľom rozprávame aj o našich radostiach, starostiach, ďakujeme im za pomoc a podporu, že sú s nami.
Mgr. Peter Chomjak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *