32. nedeľa rok C – pohľad psychológa

32_cezrok_C_ps (720x540)V nedeľnom evanjeliu sa rieši dilema o tom, komu bude patriť v nebi vdova, ktorá mala sedem mužov. Pri tejto problematike mi napadá iba jedno slovo, ktoré podľa mňa vystihuje podstatu celej mojej úvahy.  Tým slovom je pripútanosť.
Človek si v priebehu svojej existencie vytvorí pevný vzťah s viacerými osobami. Malé dieťa sa naviaže na svoju matku. V prírode sa tomuto správaniu hovorí prívlastkom pripútacie. Neskôr si vytvára vzťah aj s ostatnými členmi rodiny, po čase s vrstovníkmi a so svojim životným partnerom. Zaujímavé je, že tak ako s ľuďmi si vie človek vytvoriť puto aj s vecami. Poznáme to, keď sa nejakej veci vzdávame veľmi ťažko a ako ťažko sa s ňou lúčime. Bez niektorých ľudí vo svojom okolí si nevieme predstaviť svoju existenciu. Existujú tiež veci, ktoré by sme chceli mať stále pri sebe. Ku všetkým týmto veciam sme pripútaní – je medzi nami a nimi silný vzťah.
V dnešnom evanjeliu sa riešia taktiež vzťahy. S kým bude vdova v nebi. Ježiš dáva jasnú odpoveď, že takéto otázky sa neba netýkajú a neexistujú v ňom žiadne takéto pozemské vzťahové prepojenia. Toto si je dobre uvedomiť hlavne vtedy, keď máme silný vzťah napríklad k majetku, peniazom, práci, že všetko je pominuteľné a na druhom svete nám to bude nanič. Preto sa nepripútavajme slepo k materiálnym veciam, zameriavajme sa práve na budovanie toho vzťahu, ktorý nám prinesie ovocie aj po smrti a to vzťahu s Bohom.
Mgr. Peter Chomjak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *