Denis

OLYMPUS DIGITAL CAMERANemali ho radi, pretože pochádzal z osady. Jeho „súkmeňovci“ ostali v nižších ročníkoch, hoci dávno vyrástli z detských topánok a bolo im to jedno. Denisovi to jedno nebolo. Vedel, že sa musí učiť, ak chce raz osadu opustiť. Darilo sa mu. Ktovie prečo, ale ľudia neradi odpúšťajú úspech. Viac by sa tešili, keby prepadol a mohli sa mu vysmievať. Rokmi sa medzi ním a ostatnými vytvorila neprekonateľná bariéra. Aj niektorí učitelia mu dávali najavo, že prekračuje zaužívané zvyklosti. Iba triedny ho ťahal dopredu a všemožne sa snažil, aby ostatní naňho hľadeli bez predsudkov. Nedarilo sa. Až raz. Stala sa taká zvláštna vec, celá škola bola vtedy hore nohami. Žiaci si užívali veľkú prestávku. Postávali v hlúčikoch, niektorí sa prechádzali; vrava bola hlučná ako v úli. Denis stál bokom a sám. V tom jedno dievčatko odpadlo a hlavou narazilo do radiátora. Deti okolo hrozne skríkli, niektoré sa v panike rozutekali, iné bezmocne hľadeli na telíčko skrivené v čudesnom kŕči. Jediný Denis nespanikáril. Pribehol k dievčatku, vytiahol mu zapadnutý jazyk a otočil ho nabok. Na rozťatú hlavu priložil vreckovku a jemne ho štípol. O chvíľu dievčatko zakašľalo. V tom už prišli záchranári, ktorých ktosi privolal. „Kto poskytol prvú pomoc?“ spýtal sa lekár. Všetci ukázali prstom na Denisa. Lekár podišiel k nemu, podal mu ruku a povedal: „Pán kolega, ďakujem za spoluprácu,“ a dal mu buchnát po chrbte. Malí prváci začali tlieskať a pridali sa aj ostatní. Skoro ako v americkom filme.

31. nedeľa v cezročnom období

© Júlia Hubeňáková,  3. 11. 2013

Ježiš vošiel do Jericha a prechádzal cezeň. A tu muž, menom Zachej, ktorý bol hlavným mýtnikom a bol bohatý, zatúžil vidieť Ježiša, kto to je, ale nemohol pre zástup, lebo bol malej postavy. Bežal teda napred a vyšiel na planý figovník, aby ho uvidel, lebo práve tade mal ísť.

Keď Ježiš prišiel na to miesto, pozrel sa hore a povedal mu: „Zachej, poď rýchlo dolu, lebo dnes musím zostať v tvojom dome!“ On chytro zišiel a prijal ho s radosťou.

Keď to videli, všetci šomrali: „Vošiel k hriešnemu človekovi!“

Ale Zachej vstal a povedal Pánovi: „Pane, polovicu svojho majetku dám chudobným a ak som niekoho oklamal, vrátim štvornásobne.“

Ježiš mu povedal: „Dnes prišla spása do tohoto domu. Veď aj on je Abrahámovým synom. Lebo Syn človeka prišiel hľadať a zachrániť, čo sa stratilo.“ Lk 19,1-10

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *