Veľkonočná nedeľa C – pohľad psychológa

Slávime najväčšie sviatky v roku – slávime Ježišovo víťazstvo nad smrťou. Preto sa aj nedeľné evanjelium zameriava na situáciu hneď po zmŕtvychvstaní Ježiša. O zmŕtvychvstaní by sa dalo rozprávať z mnohých uhlov pohľadu. Ja by som sa dotkol témy zmŕtvychvstania z pohľadu zmeny.
Keď Ježiš dovŕšil svoje dielo tým, že zvíťazil nad smrťou, začína ďalšiu etapu svojho pôsobenia medzi učeníkmi. Zjavuje sa im slávnostne v ich modlitebni,  sprevádza ich na ich cestách a podobne. Ale možno sa niečo zmenilo. Ježiš svojim zmŕtvychvstaním umlčal aj tých najzarytejších pragmatikov, ktorí pochybovali o tom, že je Božím Synom. Zmenili svoj pohľad. Všetci sme už zažili tie všetky pocity, ktoré máme pre tým, ako sa odhodláme niečo vo svojom živote zmeniť.  Na jednej strane sa možno v nás objaví pocit radosti, eufórie, nadšenia do toho, aby sme sa čím skôr pustili do zmeny. Plánujeme si, ako to bude krásne vyzerať, krok za krokom máme pred očami predstavu o postupe a vidíme sa, ako sme dosiahli to, čo sme si zaumienili. Na strane druhej môžeme pociťovať aj nepríjemné pocity. Strach zo sklamania. Možno sa nám ťažko vzdáva komfortu a zabehnutého stereotypu, ktorý momentálne máme tak „bravúrne“ zvládnutý a po zmene musíme všetko znova prestavovať, meniť režim a čakať, kým si naň znova zvykneme. Okrem pocitov pred zmenou je dôležitá aj motivácia, ktorá je samotnou hybnou silou a tlačí nás k tomu, aby sme sa na cestu menenia vôbec vybrali. Motivácia musí by dostatočne veľká, aby nás prikrmovala až do nášho „finišu“. Kto takú motivačnú energiu nevie sám nazhromaždiť, hľadá ju vo svojom okolí – v opore u rodiny, priateľov, na ktorých sa spolieha, že mu pomôžu v ťažkých chvíľach, keď sa bude chcieť vrátiť späť k starému spôsobu života.
Zmŕtvychvstanie – znovuzrodenie môže byť pre nás tým impulzom, kedy sa rozhodneme niečo vo svojom živote zmeniť. Uvedomujem si, že zmeny sú skôr typické pre Silvester a Nový rok, ale tak ako sa Ježiš znovuzrodil môžeme aj my. Keď je počítač zahltený rôznymi procesmi, ktoré ho spomaľujú a oberajú ho o jeho podstatnú funkciu a keď sa do toho pridajú ešte aj vírusy, tak potrebuje reštart alebo recovery – opravu. Ale to, či sa pre tú opravu rozhodneme záleží znova na nás. A takisto je to aj v živote. Od nás musí prísť ten impulz, aby sme sa zmenili. Nemôžeme povedať – „Bože zmeň ma!“ a čakať v nič nerobení, ale „Bože, pomôž mi nájsť silu zmeniť sa“. My musíme byť tými iniciátormi zmeny. Ako začať? Najlepšie od malých cieľov, ktoré sú aj reálne splniteľné. Všetci poznáme svoje limity a vieme čo je už príliš a čo je ešte v mojich silách zvládnuť. Po splnení malých – čiastkových cieľov môžeme prechádzať na väčšie. Možno už dlho zvažujeme a nevieme sa odhodlať k zmene, poprosme teda Boha o pomoc, aby sme našli silu a odhodlanie vydať sa na cestu zmeny. Nebude to ľahká cesta, to nie, ale nebudeme na nej sami.

© Mgr. Peter Chomjak, 29.3.2013

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *