12. nedeľa cez rok A – pohľad psychológa

12_cezrok_A_ps (720x478)„Nebojte sa ľudí.“ Takto začína úryvok dnešného evanjelia. Práve táto prvá veta vo mne celý čas rezonovala. Rozmýšľal som totiž na akú tému sa dnes zameriam. Nebojte sa ľudí. Kto sa bojí ľudí? Ľudia so sociálnou fóbiou – to je samozrejmé. Keď som už bol rozhodnutý, že sa vydám v mojom písaní práve touto cestou napadla mi spojitosť medzi strachom z ľudí a niečím menej patologickým, niečím, čo je typické pre každého z nás. Tou typickou vecou, ktorú nemá nikto z nás príliš v láske je tréma.
Trému môžeme charakterizovať ako stav nepríjemného pocitu napätia pred osobnou prezentáciou na verejnosti alebo pred podaním výkonu, napríklad pri skúške. Tréma sa môže objavovať v ľahšej forme, ktorá je typická aj pre väčšinu z nás, kedy po príprave a psychickej mobilizácii vnútorných síl organizmu  nepríjemné pocity miznú so zahájením samotnej činnosti. Ak sa však stupňujú, dochádza často k tomu, že tieto pocity, obavy, znemožňujú výkon a vedú k nadmernému stresu. Každú trému môžu zosilovať predchádzajúce neúspechy, negatívne poznámky poprípade manifestovaná kritika okolia. Niekedy to môžeme umocňovať my sami tým, že kladieme na seba prehnané nároky, prílišnú zodpovednosť a chceme uspieť za každú cenu. Ako sa zbaviť trémy? Existuje mnoho spôsobov, ktoré nám majú pomôcť samotnú trému zmierniť. Prevenciou trémy je čo najlepšie sa pripraviť na situáciu do ktorej idete. Pripraviť si dôkladne tému, prípadne otázky pre poslucháčov, názorné pomôcky, miestnosť – to všetko by malo odbúrať zbytočné napätie. Pri samotnej prezentácii je dôležité sústrediť sa na tému, o ktorej hovoríme, čím sa má zmierniť vlastné sebapozorovanie.
Strach pred ľuďmi. Ak sa pozrieme na nás veriacich, tiež zažívame rôzne strachy pred ľuďmi, pred spoločnosťou. Musím sa priznať, že aj ja niekedy mám strach prejaviť sa kým som, prejaviť sa ako veriaci človek. Často sa stáva, že sa bojíme priznať za to, čím sme, bojíme sa možno odmietnutia, vysmiatia, zvláštnych pohľadov. Prosme preto o silu prekonať strachy z ľudí, o silu nebáť sa ukázať svetu kto sme v a čo veríme.
Mgr. Peter Chomjak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *