22.nedeľa rok C – pohľad psychológa

22_cezrok_C_ps (720x481)Keď idete na svadbu sadajte si na posledné miesto. Aj to je jedna zo silných viet, ktoré adresuje Ježiš farizejom. Zamýšľal som sa nad týmto systémom a predstavoval som si jeho uplatnenie na nejakej veľkej hostine, kde príde veľa vážených hostí a naozaj sa môže stať, že niekto nižšie postavený môže podsadnúť niekoho s vyšším sociálnym statusom. Človek, ktorý musí opustiť toto miesto, určite zažíva silné pocity hanby a určite, ako sa hovorí, cíti všetky pohľady prísediacich. Predstavme si, že ak si sadne niekde dozadu a hostiteľ ho vyzve, aby sa presunul bližšie bude pravdepodobne potešený priazňou a pohľady ľudí na neho budú mať úplne iný charakter ako v predchádzajúcom prípade a danému hosťovi sa dostane tiež okrem pohľadov aj pridania bodíkov k jeho sociálnemu statusu.

Okrem hanby spojenej s nahotou môžeme zažívať hanbu aj z postavenia človeka v sociálno-ekonomickej spoločnosti tzv. hanba z chudoby. Niektoré deti sa hanbia za sociálnu situáciu svojej rodiny pred spolužiakmi, ktorým bolo viac dopriate, lebo v školskom prostredí sa niekedy stáva, že deti sa porovnávajú medzi sebou aj na základe ceny oblečenia, ceny mobilov, tabletov a iných vecí.
Zdravý pocit hanby nám ukazuje, že máme ako ľudia nejaké limity, máme nejaké hranice. Hanba sa prejavuje aj istými telesnými zmenami. Určite sme to už všetci zažili – začervenanie v lícach, pocity horúčavy, vyhýbanie sa priamemu pohľadu a iné. Nie je to nič príjemné.

Čo chcel ale Ježiš týmto povedať? Podľa mňa nás toto evanjeliu má naučiť trpezlivosti a pokore. Napríklad, ak nastupujem do nejakej spoločnosti, nemôžem chcieť byť hneď od začiatku manažérom. Musím byť trpezlivý a pracovať na sebe až si moju prácu niekto všimne a posunie ma vyššie. Nemôžem chcieť mať hneď plať 1000 €. Táto doba je práve o tom, že my to chceme hneď. Rýchlo, rýchlo hore aj cez „mŕtvoly“. Nepodarí sa mi to – nadávam, žiarlim, závidím, ohováram … Tak je to aj v živote. Chceme mať hneď veľa a veľa, chceme byť hneď medzi smotánkou. Hneď. Niekedy ale potrebujeme začať, ako sa hovorí, od piky a postupne sa posúvať vyššie a vyššie. Následný úspech berme s pokorou a nevystavujme sa ako farizeji, aby nás všetci videli a mohli o nás hovoriť.

Mgr. Peter Chomjak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *