22.nedeľa rok C – slovo k evanjeliu (Lk 14,7-14)

22_cezrok_C_nz (720x454)V sobotu vošiel Ježiš do domu ktoréhosi popredného farizeja stolovať a oni ho pozorovali. Keď zbadal, ako si pozvaní vyberali popredné miesta, povedal im toto podobenstvo: „Ak ťa niekto pozve na svadbu, nesadaj si na prvé miesto, lebo mohol pozvať niekoho vzácnejšieho, ako si ty; a prišiel by ten, čo pozval teba i jeho, a povedal by ti: ‚Uvoľni miesto tomuto.‘ Vtedy by si musel s hanbou zaujať posledné miesto. Ale keď ťa pozvú, choď, sadni si na posledné miesto. Potom príde ten, čo ťa pozval, a povie ti: ‚Priateľu, postúp vyššie!‘ Vtedy sa ti dostane pocty pred všetkými spolustolujúcimi. Lebo každý, kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený.“ A tomu, čo ho pozval, povedal: „Keď dávaš obed alebo večeru, nevolaj svojich priateľov ani svojich bratov, ani príbuzných, ani bohatých susedov, aby nepozvali aj oni teba a mal by si odplatu. Ale keď chystáš hostinu, pozvi chudobných, mrzákov, chromých a slepých. A budeš blahoslavený, lebo oni sa ti nemajú čím odplatiť. No odplatu dostaneš pri vzkriesení spravodlivých.“
(Lk 14,1.7-14)
Pán Ježiš pozoroval stolovanie v dome popredného farizeja a bolo by dobré pridať sa k nemu a pozorovať nie stolovanie ale podobenstvo, ktoré z toho vzišlo. Prvá vec čo udrie do očí čitateľovi je dôraz položený na slovo „pozvať“. V prvej časti podobenstva pozýva svadobný otec a on bude kompetentný zadeliť miesto – každému také, ktoré mu patrí. Vyberať si iné znamená nerešpektovať pozývajúceho a teda riskovať poníženie a v najhoršom prípade vyhodenie.
V druhej časti podobenstva Pán Ježiš sa obracia s jemnou kritikou na pozývateľa, ktorý sa mohol cítiť veľmi príjemne, keďže Ježiš predchádzajúcimi slovami potvrdil jeho status a podržal jeho autoritu. Teraz sa mu však dostáva veľkej výzvy – keď si taký „grand“ pozývaj tak, aby sa ti dostalo pozvanie (a samozrejme cti) nie od pozvaných hostí, ale aby si bol pozvaný Bohom na najväčšiu hostinu – do Božieho kráľovstva pri vzkriesení mŕtvych.
Najkrajšie na tom je, že aj prvej časti podobenstva aj v druhej Pán Ježiš svojim spolustolujúcim neberie nič, len ilúzie o hodnote ich myšlienok, činov a postojov. Ale dáva im perspektívu i motiváciu. On je už raz taký.

© Štefan Novotný 1.9.2013

One Comment on “22.nedeľa rok C – slovo k evanjeliu (Lk 14,7-14)”

  1. Milý Števko ! Ďakujem za krásne slová k evanjeliu. Každý týždeň na ne netrpezlivo čakám. Dávajú mi veľmi veľa. Nech Ťa Pán i naďalej ochraňuje a dá Ti dary svojho Ducha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *