Obetovanie Pána – pohľad psychológa

HPIM0884.JPGDnes sa slávi sviatok Obetovania Pána alebo ľudovo nazývaný tiež Hromnice. Mária prichádza s malým Ježišom do chrámu a tam ju už očakáva Simeon, ktorý ju až tak celkom svojimi slovami nepoteší. Zaujala ma jedna veta, ktorej by som dnes venoval pár riadkov. „On je ustanovený na pád a na povstanie pre mnohých v Izraeli“. Význam tejto vety je asi každému jasný. Ja si z tejto vety zoberiem iba slovo pád a povstanie. Pri týchto slovách sa mi vybaví každodenný život človeka.
Prečo každodenný? Každý z nás má nejaký cieľ. Napríklad nájsť si životného partnera, založiť si rodinu, byť úspešný v tom, čo robí, byť zdravý a mnohé iné ciele a predstavy. Problémom môže niekedy byť, že ak už máme cieľ na dosah, ak sa všetko vyvíja podľa našich predstáv, stane sa niečo s čím sme nerátali a náš sen je zrazu preč. Buď musíme začať od začiatku, alebo prehodnotiť, či sme za týmto naším „šťastím“ išli správnou cestou. Hovorí sa – raz sme dole, raz hore. Raz povstávame, inokedy padáme. Každý z nás už určite zažil takýto pád, pád možno až na samé dno. Sila a veľkosť človeka je pozbierať sa a od dna sa odraziť späť hore – povstať. Samozrejme, že si to vyžaduje veľa energie a nie každý to zvládne, niekoho tento pád zlomí a niekoho naopak posilní. Všetko ale záleží od psychického nastavenia človeka, ako sa na danú vec pozerá, akú má motiváciu, plus aké má osobnostné črty. Určite poznáme aj takých, ktorí sa už nepovstali, neodrazili sa späť hore. Veľkým učiteľom v tomto zameraní na cieľ nám môžu byť aj malé deti, keď sa učia chodiť. Koľko pádov majú za sebou, koľko odrenín, ale aj tak vstanú a skúšajú to znova, až kým sa nezačnú na svet pozerať z trochu inej perspektívy – z perspektívy dvojnohých.
Príkladom nám môže byť tiež Ježiš. Ježiš začal hlásať evanjelium – vzostup, potom ho, ale farizeji zajali, Pilát ho dal zbičovať a ukrižovať – pád, ale Ježiš na tretí deň vstal z hrobu, premohol smrť  – vzostup. Prosme teda Ježiša nech nám dá silu v ťažkých chvíľach, keď už nevieme ako ďalej, nech nám dá silu znova povstať.

Mgr. Peter Chomjak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *